Teknik DLSR

Teknik DLSR

Story OF DLSR

Breaking

Sunday, 18 November 2018

DX DAN FX PERBEZAANNYA DALAM NIKON

05:30 0
DX DAN FX PERBEZAANNYA DALAM NIKON
PERBEZAAN DX DAN FX NIKON
Aku ini sebenarnya peminat Canon bukannya Nikon tetapi aku nak merasa kedua-dua camera inilalu aku membeli dua jenama ini. Kedua-duanya mempunyai kelebihan yang tersendiri. Cuma yang menyampah dengan Nikon ini ialah perkara asas kau kena tahu ialah sebelum kau beli camera Nikon ini ia mempunya jenis bentuk iaitu DX dan FX.

Kembali pada zaman kamera filem biasa, filem 35mm adalah saiz standard untuk merakam imej. Hampir semua kamera menggunakan format ini dan kamera SLR juga menggunakannya. Apabila zaman kamera digital bermula, Nikon DX mencipta kamera digital kelas yang menggunakan sensor yang lebih kecil berbanding dengan saiz filem 35mm biasa yang standard pada zaman itu. Ini mungkin dilakukan untuk mengurangkan kos pengeluaran sensor yang bersaiz 35mm.


Pembentukan sensor kamera lebih kecil juga membawa kepada penciptaan kanta yang sesuai untuk sensor itu, dengan itu kanta DX telah diciptakan. Dengan menggunakan lens lama akan menghasilkan imej yang di'cropped' kerana sensor DX akan hanya meliputi kawasan kecil di tengah-tengah dan mana-mana imej di luar kawasan yang tidak akan ditangkap.


Pada tahun 2007, Nikon mengeluarkan kamera digital siri baru mereka yang menggunakan sensor 35mm sama seperti apa yang telah digunakan kembali pada hari di mana filem adalah media terkemuka. Mereka ini dipanggil kamera generasi baru seperti kamera FX yang juga bermakna 'bingkai penuh'. Kamera ini boleh menggunakan lensa lama yang dibuat untuk kamera lebih awal. Dan untuk mengekalkan keserasian dengan kanta DX, Nikon menambah ciri di FX kamera yang dibenarkan untuk menggunakan kanta DX. Ini mungkin bermakna bahawa beberapa ciri canggih kamera FX adalah diketepikan tetapi ia juga bermakna anda masih boleh menggunakan kanta DX anda pada kamera FX.

Pembangunan lensa kamera telah melengkapi bulatan penuh. Dan pemilik kamera FX baru boleh menggunakan kanta lebih halus, lebih awal dan yang banyak didapati. Untuk membezakan antara DX dan kanta FX mari kita fikirkan tentang apa yang kamera mereka boleh lakukan dan sejauh mana ia bole pergi.

Kanta DX berfungsi hebat dengan kamera DX dan begitu juga dengan kamera dan lensa FX. Kanta DX boleh digunakan dalam kamera FX tetapi tidak dalam mod bingkai penuh. Perincian juga hilang kerana kawasan penumpuan kanta DX adalah lebih kecil. Kanta FX tidak boleh digunakan pada kamera DX kerana output imej akhir akan menjadi versi 'cropped' daripada imej yang anda ingin tangkap.

Pendek kata, jika anda mempunyai kamera DX, jangan membeli lensa FX. Dan jika anda mempunyai kamera FX, anda mungkin perlu menjauhkan diri daripada lensa DX. Tetapi jika anda sudah mempunyai lensa DX, anda boleh menggunakan ia pada kamera FX anda.


Nikon uses DX format sensors of slightly different sizes, although all of them are classified as APS-C (crop factor more than 1.3 and less than 1.7):

CameraSensor width
(mm)
Sensor height
(mm)
Horizontal
pixels
Vertical
pixels
Megapixels
Nikon D123.715.52,0121,3242.7
Nikon D1H23.715.52,0121,3242.7
Nikon D1X23.715.53,0081,9605.9
Nikon D2H23.715.52,4641,6324.2
Nikon D2Hs23.715.52,4641,6324.2
Nikon D2X23.715.74,2882,84812.3
Nikon D2Xs23.715.74,2882,84812.3
Nikon D4023.715.53,0082,0006.0
Nikon D40x23.715.63,8722,59210.1
Nikon D5023.715.53,0082,0006.0
Nikon D6023.615.83,8722,59210.1
Nikon D7023.715.53,0082,0006.0
Nikon D70s23.715.53,0082,0006.0
Nikon D8023.615.83,8722,59210.1
Nikon D9023.615.84,2882,84812.3
Nikon D10023.715.53,0082,0006.1
Nikon D20023.615.83,8722,59210.1
Nikon D30023.615.84,2882,84812.3
Nikon D300S23.615.84,2882,84812.3
Nikon D50023.515.75,5683,71220.9
Nikon D300023.615.83,8722,59210.1
Nikon D310023.115.44,6083,07214.2
Nikon D320023.215.46,0164,00024
Nikon D330023.515.66,0004,00024
Nikon D340023.515.66,0004,00024
Nikon D350023.515.66,0004,00024
Nikon D500023.615.84,2882,84812.3
Nikon D510023.615.64,9283,26416.2
Nikon D520023.515.66,0004,00024
Nikon D530023.515.66,0004,00024
Nikon D550023.515.66,0004,00024
Nikon D560023.515.66,0004,00024
Nikon D700023.615.64,9283,26416.2
Nikon D710023.515.66,0004,00024.1
Nikon D720023.515.66,0004,00024.2
Nikon D750023.515.75,5683,71220.9
Nikon Coolpix A*23.615.74,9283,26416.2
The DX-format camera can use both types of lenses (DX and FX) since the non-DX lens image circle is larger than needed on a DX-format camera. FX cameras can also use DX lenses, however to avoid vignetting, the DX crop mode is automatically selected by the camera when a DX lens is attached.

MAKSUDNYA SEMUA FX LENS BOLEH GUNA PADA KAMERA DX


List of FX Cameras (1.00 Crop Factor)   Top
Nikon D850 24 August 2017
Nikon D5 05 January 2016
Nikon D750 12 September 2014
Nikon D810 26 June 2014
Nikon D4S 07 January 2014
Nikon Df 05 November 2013
Nikon D610 08 October 2013
Nikon D600 13 September 2012
Nikon D800 07 February 2012
Nikon D800E 07 February 2012
Nikon D4 06 January 2012
Nikon D3S 14 October 2009
Nikon D3X 01 December 2008
Nikon D700 2008 July 01
Nikon D3 2007 August

If a lens has “EF-S” in the title, it is for crop frame sensor DSLRs and cannot be used on full frame cameras. If the lens' title has “EF” (no S) in it, then you can use that lens on either full frame or crop frame sensor cameras. For Nikon, if you see “DX” in the title, the lens is for crop frame DSLRs only.

MAKNANYA LENSA DX TAK BOLEH GUNA PADA KAMERA FX. BOLEH GUNA TAPI ADA VIGNETTE PADA GAMBAR. ANDA KENA TUKAR SETTING CAMERA







TALI PENGIKAT KAMERA EGONOMIK

02:04 0
TALI PENGIKAT KAMERA EGONOMIK
PENGIKAT KAMERA ERGONOMIK
Tempoh hari semasa merayau-rayau kat Lazada terjumpa satu produk dan dalam bahasa inggerisnya ialah Portable Camera Double Strap Neck Shoulder Vest Anti-slip Belt.

Ianya sebuah produk untuk menggantung kamera DLSR anda. Jika kita guna  kamera DLSR selalunya kita akan gantung kamera kat leher atau gulungkan tali di pergelangan tangan.

Itu standard yang biasa fotogarfer buat jika mengambil gambar tetapi apabila kau gunakan lensa yang panjang dan berat bila gantung kat leher memang terasa sakit tengkuk dan tidak selesa.

Jika kau pegang kat tangan pula, lenguh pula. Dan paling teruk ia berpotensi jatuh dan merosakkan kamera ini.


Satu lagi masalah ialah bila kau memanjat atau lepak kat kedai, tak tahu nak letak mana kamera ini. Letak atas meja takut terjatuh pula, mahu tak mahu gantung kat leher ler.. Apatah lagi kalau memanjat, terpaksa memanjat guna satu tangan atau masukkan dalam beg kamera.


Bila lihat di Lazada ada jual alat menggantung kamera ini aku berminat. Sebenarnya dah lama kau tahu tentang pengikat kamera ini tapi harga yang dijual kali ini lebih murah maka aku rasa tak salah aku beli kan.

Tadi ia dah sampai, dan aku pun dah test pakai. Ia memang sesuai digunakan untuk aku cuma masalahnya ia terbuai-buai pula. Kena gantung kasi pendek sikit kot. Tapi overall ia memang ergonomik dan sedap memakainya.


Produk yang aku beli ini punyai connector untuk dua DLSR tapi aku pakai satu ajer ler. Aku memang ada dua kamera, kalau gantung dua-dua macam belagak pula...hahahahaha

PENGIKAT KAMERA ERGONOMIK

PENGIKAT KAMERA ERGONOMIK

PENGIKAT KAMERA ERGONOMIK